Eğer bir sanat aşığıysanız

İstanbul giderek büyüyen ve hareketli bir sanat sahnesi oluştu, pek çok galerisiyle ve müzeleriyle olağanüstü sanat eserlerine vitrin oluşturuyor. Hava şartları uygun olmasa da, sanatseverler için İstanbul’u ziyaret edecekleri en iyi zaman, IKSV tarafından organize edilen İstanbul Bienali’nin ve Contemporary Istanbul’un gerçekleştirildiği sonbahar aylarıdır (Eylül- Kasım). Ağustos ayında galerilerin kapalı olduğunu unutmayın, eğer sizin için galerileri görmek bir zorunluluksa, yazın en sıcak ayında İstanbul’a gelmekten kaçının.

Eğer bir sinefilseniz

İstanbul yıl boyunca pek çok film festivaline ev sahipliği yapıyor. IKSV tarafından düzenlenen Uluslar arası İstanbul Fim Festivali bahar aylarında (Nisan) gerçekleşirken, Film Ekimi Ekim ayında gerçekleşmektedir. . !f İstanbul Uluslar arası Bağımsız Film Festivali her yıl Şubat ve Mart aylarında ve Pera Müzesi’nin düzenlediği İstanbul Animasyon Festivali Kasım- Aralık aylarında gerçekleşmektedir. Geçtiğimiz birkaç yıldır Mart ayında organize edilen, ancak önceleri Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşen Akbank Kısa Film Festivali’ni, festival tarihlerini kontrol ederek görme imkanı yakalayabilirsiniz.

Eğer bir müzik aşığıysanız

Uluslar arası isimler ve yerel gruplar yıl boyunca İstanbul’da birçok alanda sahne almaktadır; özellikle Beyoğlu ve çevresinde. Fakat en heyecanlı müzik festivalleri yazın gerçekleşmektedir. IKSV tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali her yıl Haziran ayında, İstanbul Jazz Festivali ise Temmuz ayında gerçekleşmektedir. Rock’n Coke Festivali iki yılda bir Ağustos ya da Eylül aylarında, geçmişte Manic Street Preachers ve Cake to İstanbul gibi grupların katıldığı Efes Pilsen One Love Festivali her yıl Temmuz ayında gerçekleşmektedir. Akbank Caz Festivali her yıl Ağustos- Eylül aylarında yapılmaktadır.

Chill-out ve lounge müziğe özel İstanbul Chill- out Festivali ve Freshtival, yerel ve evrensel isimleri bir araya getirerek deneysel ve indie müzik sahneleri yaratmakta ve her yıl Mayıs ayında hayata geçirilmektedir. Heavy Metal festivali Sonisphere Haziran ayında ve Efes Pilsen Blues Festivali Kasım- Aralık aylarında gerçekleştirilmektedir. İstanbul Resitalleri her yıl Ekim ve Haziran ayları arasında yapılmaktadır.

Eğer bir trend avcısıysanız

İstanbul’da halen büyümekte olan tasarım endüstrisi, şehrinde farklı yerlerine dağılmış tarasım dükkanlarıyla dikkat çekiyor. Eğer Türk tasarımcıların nerelere vardığını görmek istiyorsanız, Eylül ayında düzenlenen İstanbul Tasarım Haftası’na katılmalısınız. IKSV tarafından ilk kez 13 Ekim- 12 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen Tasarım Bienali için gözünüz kulağınız gelecek yıllardaki bienalde olsun.

Eğer bir moda tutkunuysanız

Türk tasarımcıların katıldığı Galata Moda festivaline ev sahipliği yapan Galata İstanbul modasının kaynağı gibidir ve genellikle Aralık ayında düzenlenmektedir. İstanbul Moda Haftası yılda iki kez, Eylül ve Şubat aylarında, göz kamaştıran defilelerle hayat bulmaktadır.

Eğer bir alışveriş-kolikseniz

İstanbul, pek çok dükkânla alışveriş imkânı sunan Kapalı Çarşı’ya sahiptir. Fakat marka ve indirim tutkunu iseniz, ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşen, şehrin dört bir yanında büyük indirimler sunan Alışveriş Festivali’ne katılabilirsiniz. Eylül ayında gerçekleşen Fashion’s Night Out ise, alışverişlerini mağazaların normal çalışma saatleriyle yetinemeyenler için Eylül ayında gerçekleşmektedir.

Eğer bir tiyatro-severseniz

IKSV tarafından Mayıs- Haziran aylarında düzenlenen İstabul Tiyatro Festivali’ne katılabilirsiniz.