Sultanahmet Camii/ Blue Mosque:800m
Ayasofya/ Haqia Sophia:450 m
Topkapı Sarayı/ Topkapi Palace:400 m
Hippodrome:800 m
İslam Sanat Müzesi/ Islamic Art Museum:500 m
Yerebatan Sarnıcı/ Basilica Cistern:500 m
Kapalı Çarşı/ Grand Bazaar:900 m
Uluslar arası Sirkeci Tren İstasyonu/ Sirkeci International Railway Station:400m
Karaköy Limanı/ Karakoy International Sea Port:1.2 km
Gülhane Tramvay Durağı/ Gulhane Tram Station:50 m
Atatürk Havaalanı/ Ataturk Airport:21 km
Taksim Meydanı/ Taksim Square:3.5 km
Mısır Çarşısı/ Spice Baazar:800 m
Vapur İskelesi/ Ferry Station:450 m

Metro & Tramvay

Sultanahmet’e gelmek için, M1 metro hattından Zeytinburnu Durağı’nda inip T1 hattına aktarma yapın. Zeytinburnu Kabataş arasında çalışan ve Topkapı, Çemberlitaş, Sultanahmet, Eminönü, Tophane gibi duraklara uğrayan T1 hattından Gülhane durağında inin.

İstanbul Rehberi

istanbul

Konstantinapol, 1000 yılı aşkın biz zaman Bizans İmparatorluğu’nun merkezi, daha sonra İstanbul olarak 500 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentliğini yaptı. Şehir Avrupa ve Asya’nın karışımından oluşmaktadır. Sultanahmet’te, şehir duvarları içinde, camilerin, müzelerin ve harika pazarların arasında gezerken hem tarihe hem de günlük yaşama yol alabilirsiniz.

Modern İstanbul ise Galata Köprüsü’nün ilerisinde, Beyoğlu-Taksim bölgesi ve civarında pek çok iyi restoran ve alışveriş imkânıyla karşımıza çıkıyor. Öte yandan iki kıtayı bağlayan Marmara Denizi, su ulaşımıyla ve Boğaz gemi trafiğiyle önemli bir rol almaktadır. 

Ayasofya

Hagia Sophia

 Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından MS 532 – 537 yılları arasında İstanbul‘un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Alt katın büyükçe bir kısmı boştur, en iyi ve parıltılı mozaikleri galerinin üst katında gizlenmiştir. Her yıl bitmeden evvel -kilise camiye döndükten sonraki dönemde- şehrin en iyi halıları burada sergilenirdi.

• Aya Sofya, Sultanahmet Meydanı,

+90 212 522 0989,hagiasophia.com

Topkapı Sarayı

Topkapı Palace

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken tek bir yer olsaydı, burası kesinlikle Topkapı Sarayı olurdu. Saray, birçok nesilden sultana ve onların harem odalarına kapatılan eşlerine ev sahipliği etmesiyle ünlüdür. Yemyeşil avluları, zarif köşkleri, Marmara Denizi, Boğaz ve Haliç manzarasıyla kral tacındaki mücevherleri gölgede bırakan hazinelerin sarayıdır Topkapı. Büyük kalabalıklara denk gelmemek için, seyahat gemilerinin şehirde olmadığı bir gün sarayı ziyaret etmeyi deneyin.

  • Sultanahmet,

+90 212 512 0480,topkapisarayi.gov.tr

Sultanahmet Camii

Blue Mosque

Erken 17.yy.dan kalma, küçük bir parkın karşısında Ayasofya’ya bakan ve onun kubbeli siluetini yansıtan Sultanahmet Camii, sayıca az bulunan 6 minaresiyle öne çıkan dünyadaki bir avuç camiden biridir. Peki gerçekten mavi midir? Tüm duvarları İznik çinileri ile bezenmiş olmasına rağmen fark edilir derecede mavi olduğu söylenemez. Sultan Ahmet Camii, 1609–1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul‘daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa‘ya yaptırılmıştır. Camii günümüzde halen cami olarak kullanılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

Basilica Cistern

Şehrin en romantik cazibe merkezlerinden olan Yerebatan Sarnıcı, bir zamanlar Trakya’dan İstanbul’a içme suyu getiren karmaşık bir sistemin içine yakından bakma fırsatı sunuyor. 6.yüzyılda inşa edilen ve daha sonra yüzyıllarca unutulan sarnıç ışık ve müzik ile monte edilmiştir. Tavanı destekleyen 336 sütunun altında balıklar gezinmektedir. Bir kolonun altını destekleyen baş aşağı duran Medusa’nın kafasını görmeyi es geçmeyin.

• Yerebatan Caddesi 13,

+90 212 522 1259,yerebatan.com

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Istanbul Archaeology Museums

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul’un Sultanahmet semtinde, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer almaktadır. İsminin çoğul olarak kullanılmasının nedeni, idaresi altında Arkeoloji MüzesiEski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeyi bulundurmasıdır.

• Osman Hamdi Bey Yokuşu, Gülhane Parkı,

+90 212 520 7740

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Mosque

Yoğun Galata Köprüsü’nde durup şehrin tarihi siluetine bakarken Mimar Sinan tarafından Muhteşem Süleyman için inşa edilmiş camiyi gözden kaçırmayın. Aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş cami, Mimar Sinan’ın İstanbul için tasarladığı halen ayakta kalan 42 camiden en iyisi olarak anılmaktadır. Kendisine bağlı sosyal hizmet binalarını; 7 medrese, hastane, kütüphane ve hamam içeren orijinal komplekslerini korumaktadır.

Galata Kulesi

Galata Tower

Sularla çevrili İstanbul tepeden bakılsın diye haykırırken Beyoğlu’nda bulunan Galata Kulesi’nin balkonundan kuş bakışı olarak her şeyi görebilirsiniz. Eski İstanbul’un modern kısmında bulunan kule, Cumhuriyet Öncesi dönemde, şehrin yabancı başkanlarına ev sahipliği yaptı. 1348 yılında Cenovalılarca Galata’yı çevreleyen surların baş kulesi olarak inşa edilmiştir.

Bir havacılık tarihi dip notu olarak ise; Hezarfen Ahmet Çelebi’nin 1638 yılında Boğaz’ı geçerek Avrupa’dan Asya’ya uçuşu bu kuleden olmuştu, böylece ilk kıtalararası uçuş tarihe geçmişti.

• galatatower.net, +90 212 293 8180

9:00-20:00

İstiklal Caddesi

İstiklal Street

İstanbul’un kalp atışı, Beyoğlu İstiklal Caddesi kentin eşsiz ruhunun bir düzenlemesidir. Yolunuz bir kez bu kalabalığa düştü mü, takım elbiselerden, okul üniformalı çocuklara, sırt çantalı turistlerden, fotoğraf tutkunlarına veya müzisyenlere rastlayabilirsiniz. Kalabalıktan yorulunca Galatasaray Lisesi’nin devasa kapılarının önünde bir soluklanın. Mevsimlerden sonbahar veya kışsa kavrulmuş kestane, havalar sıcaksa külahı almak için sizi uğraştıran yaramaz bir satıcıdan, Kahramanmaraş dondurması alıp yiyin. Arka sokaklarını da mutlaka gezin, mesela Küçükparmakkapı’da Türkçe müziği tınıları, tavlaya vuran zar sesleri ve nargile dumanının kokusu duyacaksınız.

Mısır Çarşısı

Spice Bazaar

Kapalı Çarşı’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde, 17.yüzyıl Eminönü Mısır Çarşısı, haftanın 7 günü açık ve fotoğraf makinesini kullanmak isteyenlerin ve hediyelik eşya arayan turistlerin en sevdiği yerlerden biri. 1664’ten beri hareketli bir gastronomi cenneti;  kurutulmuş meyveler, kuruyemiş, baharat, Türk lokumu, yağlar ve esansların en iyilerini alabileceğiniz bir pazar.

• Sururi Mahellesi, Fatih

Kapalı Çarşı

Grand Bazaar

1461 yılında inşa edilen Kapalıçarşı, 5.000 dükkânıyla, İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Zamanında uluslar arası ve yerel ticaretin merkezi olan çarşıda, son 10 yılda oryantal alışveriş deneyimi arayışı içindeki turistlerin kalplerini kazandı. Nefis tekstil, seramik, baharat, mücevher, fenerler ve hediyelik eşyaları bu pazarda bulabilirsiniz.

• Pazar günleri kapalıdır; Divanyolu Caddesi 42, Sultanahmet